יעל שביט
שיפוץ והלבשה בנתניה. צילם: ליאור טייטלר

או: איך קובעים את פלטת הצבעים המדויקת לכל בית

הבתים שאני מתכננת צבעוניים, נקודה.

לכל בית צבעים שונים, במינונים שונים המופיעים במקומות שונים. הסיבה שאני משתמשת המון בצבע כחלק בלתי נפרד מהעיצובים שלי, היא שצבע הינו האלמנט הבולט ביותר לעין, לפני הצורה או המרקם. לדוגמא, אם תתבקשו לתאר את ההבדל בין עגבנייה למלפפון, מרבית הסיכויים הם שתתחילו את תיאורם במילים "אדום לעומת ירוק" לפני שתאמרו "עגול לעומת מאורך" או "רך לעומת קשה".

צבע הוא גם אמצעי לביטוי רגשות, תחושות או חוויות ("חלומות ורודים", "ירוק מקנאה", "עבודה שחורה"); כמו גם סגנון אישי או אופי.

לא בכדי, הסלוגן שלי הוא “Your Style- My Design”. במובן הפשטני, אפשר להבין מהסלוגן שסגנון = מודרני, כפרי, אקלקטי וכו. המשמעות העמוקה יותר אליה אני מכוונת באמצעות המשפט הזה, היא שבאמצעות העיצובים שלי, אני מחברת את הבית לאופי לקוחותי, ולאופי הסביבה שהם מבקשים ליצור לעצמם בבתיהם. פלטת הצבעים אותה אני בוחרת לכל בית, היא נדבך מרכזי בחיבור הזה.

כבר בשלב התכנון והגדרת הצרכים, השאיפות והחלומות אני מתחילה בבנית פלטת הצבעים שתהיה בבית. אני מאתגרת את לקוחותי עם השאלה הבאה: מה הצבע האהוב עליכם? לרוב, מסתכלים עלי בחשדנות.....למה? מה את מתכוונת לעשות עם הצבע? איפה את מתכוונת למקם אותו? כמובן שבשלב כל כך ראשוני אני לא באמת יודעת את התשובה. אבל! מאחר ולכל צבע יש משמעות/ קונוטציה- יש לי אפשרות, עם התקדמות שלבי התכנון והעמקת ההיכרות עם לקוחותי, לשתול את הצבעוניות האהובה עליהם במקומות שיועילו להם, ישמחו אותם או יחזקו אצלהם תחושות חיוביות ולא להיפך.

מהם חמשת השלבים לקביעת פלטת הצבעים המדוייקת לכל לבית?

1. מאוד חשוב! לא להיכנע לטרנדים. ביחרו בצבע שמדבר אליכם מימים ימימה ושעושה לכם טוב על הלב. בתחילת התהליך ניתן לנקוב בגוון כללי- כחול, צהוב, ירוק וכו.

2. לכל גוון יש תת גוון- איזה ירוק בדיוק אני אוהבת? האפשרויות הן אינסופיות: ירוק רעל, תפוח, זית וכו. האפשרויות לבחירה הן רבות, ולא כולם יכולים לבחור צבע או להתשם ממניפת הגוונים שאני נושאת עימי כדרך קבע. לכן, אני אוהבת לבקר עם לקוחותי בבית נירלט או טמבור, להתרשם ממגוון הדוגמאות האינסופי ולהיעזר ביועצים לדיוק הבחירה (השירות ניתן ללא תשלום, בבית טמבור יש לתאם פגישת ייעוץ מראש).

טיפ! תמיד כדאי להביא עימכם תכניות של הבית, כיווני אוויר, פריטים שכבר בחרתם כגון ריצוף, טפטים, בדי ריפוד וכו- דיוק הבחירה יהיה מקסימלי באופן הזה והגוונים הספציפיים שתבחרו יחמיאו בצורה מושלמת לבחירות ולרכישות הקודמות.

3. בחירת השילוב המנצח! ישנם אתרים כגון Design Seeds או Pinterest, בהם ניתן למצוא שפע של פלטות צבעים. מה שיפה ב Design seeds זה שהם משתמשים בתמונות אמיתיות- של טבע/ עצמים/ דברי מאכל ומפרקים את התמונה לתתי גוונים. מאוד קל לראות באופן הזה עד כמה הגוונים משתלבים יחד. למתקשים לבחור מה הצבע האהוב עליהם, זאת דרך מצויינת לביצוע אלימינציה ובחירה של תמונות וגוונים נעימים לעין. אם לא ביקרתם עד השלב הזה בבית טמבור או נירלט, זה שלב מצויין על מנת להפוך את פלטת הצבעים שבחרתם למספרי גוונים אמיתיים שניתן ליישם על הקירות או בפרטי הנגרות.

 

 

Webp.net resizeimage 4

תמונת השראה לקוחה מ Pinterest

4. מה אומרים הצבעים שבחרתי? לכל צבע יש משמעות ולא כל צבע מתאים לכל חלל. נרצה לפזר את הצבעים ברחבי החלל בצורה שתורמת להם ולא מזיקה להם. לדוגמא- צבע אדום הוא צבע שמסמל חיות וחיוניות (כמו הדם שזורם בעורקים). לכן, הוא לא יכול להיות דומיננטי במקומות בהם נרצה תחושה של רוגע או ריכוז (חדר שינה או חדר לימודים) או במקומות בהם נרצה לאפשר ישיבה ממושכת. ניתן יהיה להשתמש בו כהדגש בחללים אלו על מנת לחבר אותם ליתר החללים בהם הוא דומיננטי יותר, מה שמוביל אותי לנקודה הבאה:

5. העין אוהבת חזרתיות! בחרתם פלטת צבעים שאהבתם? תשתמשו בה! לפחות בחלל המרכזי. עיצוב הרמוני הוא עיצוב בו החללים מדברים אחד עם השני בשפה אחת. ולכן, אני תמיד ממליצה לעשות הקשרים בין החללים באמצעות צבע. ולמה "לפחות" בחלל המרכזי? כי בחלל הזה אין הפרדה מוחלטת. בחדרי השינה וחדרי הרחצה יש הפרדה מוחלטת וכל חדר אליו אנחנו נכנסים הופך להיות עצמאי כאשר אנחנו סוגרים את הדלת. דוגמא נפלאה להפרדה הינה בעיצוב חדרי ילדים.בדרך כלל, החלל המרכזי וחדר ההורים ידברו באותה השפה העיצובית (מאחר ואלו החללים המשקפים בצורה הטובה ביותר את טעמם האישי) וחדרי הילדים יעוצבו בהתאם לטעמם האישי של הילדים (במידה והילדים בוגרים) או בהתאם למה שההורים רוצים שהחדר ישדר כשהם קטנים יותר.

  

Webp.net resizeimage 6

 דירת קבלן בפתח תקוה. צילם: ליאור טייטלר

ולמי שלא יודע איזה צבע אוהב?

ישנם אנשים שלא בטוחים מה הצבע האהוב עליהם. הם אוהבים מספר צבעים או לחלופין חוששים מצבע. במקרים כאלו אני מנסה לתחקר איתם מה הם רוצים להרגיש או לשדר בכל חלל ומתוך כך ליצור את פלטת הצבעים הבסיסית, אשר בשילוב עם הסגנון העיצובי המתאים תייצר את התחושה המדוייקת או את האופי הרצוי בחלל. לדוגמא: שמחה/ ילדותיות תאופיין בצבעוניות קופצנית של ורודים, כתומים, צהובים בשילוב המון טקסטילים בריהוט ובאביזרים

 

Webp.net resizeimage 3

 דירת קבלן בגבעתיים. צילם: רז רוגובסקי

לעומת זאת, אלגנטיות ומוקפדות מתקשרת בעיניי לפלטת צבעים מונורכומטית, ריהוט מודרני בקווים ישרים, נקי ומדוייק ככל האפשר

  

Webp.net resizeimage 5

 

Webp.net resizeimage 6

 עיצוב דירת קבלן בשלט רחוק. צילם: רז רוגובסקי

שחור ולבן זה לא צבע

בצעירותי עבדתי כמנהלת בחנות בגדים אשר באופן תכוף קיבלה סחורה אותה היה צריך להציג באופן בו תימכר בצורה המיטבית. אחד המשפטים הראשונים שהדהדו לי בראש עם כניסתי לתפקיד היה ש"שחור ולבן זה לא צבע". הכוונה- שהם משתלבים עם כל פלטת צבעים אותה נבחר ויכולים להקפיץ/ לרכך כל קומפוזיציה צבעונית. מתי שחור / לבן הופכים לצבע? כשהם העיקר- הגוון העיקרי בו אנחנו משתמשים לעיצוב החלל .

 

Webp.net resizeimage 7

שיפוץ צבעוני ברחובות. צילם: רז רוגובסקי

חפץ אהוב/ סנטימנטלי

גם חפץ אהוב, תמונה, כרית או כל דבר שאתם יכולים להעלות על דעתכם יכול להוות השראה לצבעוניות של החלל אותו אנו רוצים לעצב. יכול להיות שאתם לא אנשים של צבעים, אבל יש קופסא שמזכירה לכם בצבעוניות שלה רגעי ילדות שמחים, חופשה של פעם בחיים, רגעים אחרים או אנשים בעלי משמעות חיוביות עבורכם. נגיעות של צבעי החפץ במקומות הנכונים, "ידגדגו" את התת מודע אשר כבר "זוכר" שהצבעים האלה עושים לכם טוב בהקשר אחר לגמרי ויהיו בעלי אותה השפעה.

 

 

 

 

שאלות? התייעצות?

השאירו לי פרטים ואשמח לחזור אליכם בהקדם.

אפשר גם למייל: yshavit.design@gmail.com

וניתן להשיג אותי במספר: 054-707-4772

email pinterest facebook

בבקשה הזן את שמך המלא!
יש להזין מספרים בלבד!
נא להזין כתובת מייל תקנית
Invalid Input

© כל הזכויות שמורות יעל שביט - עיצוב פנים והום סטיילינג בהתאמה אישית | סמטת המעלות 7 רמת גן.

צרו קשר
יצירת קשר